LİMAKPORT İSKENDERUN LİMANI TANITIMI VE AVANTAJLARI HAKKINDA DUYURU

TCDD Genel Müdürlüğüne ait İskenderun Limanı’nın işletme hakkı 30.12.2011 tarihinden itibaren 36 yıl süre ile  devir almasına müteakip limanın rıhtımlarını, ekipmanlarını ve altyapısını yaklaşık 750 milyon dolar yatırım yaparak yenilemiş ve yıllık 1 milyon Teu konteyner elleçleme kapasitesine ulaştırılmıştır.

Hali hazırda Limakport İskenderun Limanı son teknolojiye sahip yüksek kapasiteli elleçleme ekipmanları ile donatılarak, büyük gemilere hizmet verebilen bir liman olmuştur.1 milyon metrekare alanda faaliyet gösteren liman, 400 bin metrekarelik konteyner istifleme sahası, kapalı ambarlar, soğuk hava deposu, lineer ve uzun rıhtım yapıları ile, olumsuz hava koşulları için tam koruma sağlayan mendireğe ve 15,50 metre su derinliği ile derin su limanı olma özelliğine sahiptir.

Özel tasarlanmış modern elleçleme ekipmanları ile hi<met veren Limakport, Konteyner Genel Kargo , Ro Ro, Proje Kargo ve Dökme yük operasyonlarında kara ve demir yolu bağlantısına sahip (intermodal) kapalı ambarları ile tüm hizmet birimleri ile Doğu Akdeniz’in en modern limanı haline getirilmiştir. Ayrıca devam eden yatırımlar sonrasında limanın kapasitesi sırasıyla 2. Aşamada 1.3 Milyon Teu kapasiteye, üçüncü aşamada 3 milyon Teu kapasiteye ulaştırılması planlanmaktadır.

Bugün itibariyle Limakport İskenderun Limanına 14 konteyner taşıma hattı aktif olarak uğrak yapmaktadır. Limandan şu an itibariyle 2 tanesi Orta Doğu, 3 tanesi Avrupa olmak üzere 5 adet ana gemi direkt servis, 5 adet de feeder servisi bulunmakta ve bu servisler ile LimakPort İskenderun Uzakdoğudan Kuzey Avrupa’ya, 50 den fazla limana direkt bağlanmaktadır. İskenderun Limanı böylece, çok güçlü bir potansiyele sahip liman hinterlandındaki müşterilere, hemen hemen tüm hatları kullanarak, dünyanın her noktasına erişme imkânı sunulabilmektedir.

Ülkemizin 2023 hedefleri, Orta ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin son 10 yılda gösterdiği büyüme performansı ile komşu ülkelerin artan ihtiyaçları ve büyüyen ekonomik ve ticari faaliyetleri, transit yükleri için artış gösteren artış gösteren talepleri dikkate alındığında, komşu ülkeler ve Ortadoğu ülkeleri ile her türlü ekonomik ve ticari entegrasyon İskenderun körfezi üzerinden sağlanmakta olup, her geçen gün ithalat, ihracat ve transit ticaret hacimleri artmaya devam etmektedir.

Ulaştırma Bakanlığı nezdinde Anadolu’daki birçok önemli sanayi şehrimizi İskenderun Körfezine bağlamak için birden fazla karayolu ve demiryolu projeleri başlamış ve devam etmektedir.

Üyelerimiz, Liman Hizmetleri tarifelerine aşağıda yer alan linkten ulaşabilmektedirler.

http://www.limakports.com.tr/tr/tarifeler/tarifeler

Önemli bir ticaret merkezi olan İskenderun Körfez Bölgesinde ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda Ülke ve Bölge Ticaretinin desteklenmesini ve ticaretin canlandırılmasını sağlamak amacı ile yapılan kapsamlı yatırımlar ile ülkemiz genelindeki tüm sanayici ve üretici firmalarımızın yapacakları ihracat, ithalat ve transit taşımaları LimakPort İskenderun limanı olarak sağlanan maliyet avantajı ve en üst düzeyde sunulan liman hizmetleri ile desteklenmektedir.

 

Üyelerimize önemle duyurulur.

OSMANİYE TİCARET VE SANAYİ ODASI

Facebookta Paylaş