Osmaniye Ticaret Ve Sanayi Odası Ve Ticaret Borsası OSMANİYE EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ

Osmaniye Ticaret Ve Sanayi Odası Ve Ticaret Borsası  OSMANİYE EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ

 

Osmaniye Ticaret Ve Sanayi Odası Ve Ticaret Borsası Olarak Müşterek  Düzenlediği  "OSMANİYE EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ" Sayın Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ Ve TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU 'nun Katılımlarıyla Yapıldı.

 

 

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke de Hisarcıklıoğlu gibi bir Başkanları olduğu için şanslı olduklarını, Türk iş dünyasının önünü açan birçok çalışmada emeği olduğunu söyledi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın akredite sürecini tamamladıklarını anımsatan Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke, üyelerine Avrupa standartlarında hizmet verdiklerini belirtti.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke, oda olarak verdikleri hizmetler ve yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke, Osmaniye olarak yerli otomobil üretimi için talip olduklarını anlatarak, Hisarcıklıoğlu’ndan bu konuda destek istedi.

 

TOBB tarafından yapılan Fen Lisesi’nin eğitim-öğretime başladığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke, Osmaniye’ye TOBB tarafından Teknik Meslek Lisesi yapılmasını talep etti.

 

Osmaniye Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sait Çenet ise hoş geldin konuşmasında, borsa olarak tüm sorunlara çözüm bulunması için ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası Müşterek Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, Osmaniye’de bulunmaktan dolayı onur duyduğunu, yiğitlerin mekânı, kaleler şehri Osmaniye’nin yaylarıyla ve yer fıstığıyla gönüllerde ve ekonomide büyük yer aldığını söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, Osmaniye tüccar ve sanayicisinin asli temsilcileri olan Oda ve Borsa Başkanlarının el ele vererek bu ödül törenini hazırladığını belirterek, “Her şehirde görmek istediğim bu örnek birliktelikleri için, Osmaniye Odama ve Borsama teşekkür ediyorum. Niye önemli. 365 oda/borsanın başkanıyım. Bir şehirde iki kurum olursa aralarında çekişme olur. Ama burada oda ve borsam birlikte hareket ediyor. Birlikte bereket ayrılıkta azap vardır. Birlikte hareket ederseniz başarıyı elde edersiniz. Osmaniye Odamız ve Borsamızla iftihar ediyorum” dedi. 

Osmaniye TSO’nun Akredite olduğunu anımsatan TOBB Başkanı, “Otellerde olduğu gibi oda/borsalarda da dünya çapında yıldızlama sistemi var. Osmaniye Ticaret ve Sanayi odam da 5 yıldızlı bir oda. Üyelerine, Avrupa kalitesinde hizmet sunuyor. Paris, Londra odaları standartında hizmet veriyor. Dış ticaretten, çalışma hayatına kadar pek çok konuda eğitimler veriyor, girişimcilerimize destek oluyor” ifadelerini kullandı. 

Hisarcıklıoğlu, Osmaniye Ticaret Borsası’nın da hizmet kapasitesini devamlı artırdığına dikkat çekerek, 2014’de alfatoksin analiz laboratuvarını, 2015’deyse hububat analiz laboratuvarını hizmete açarak, üreticiye destek sağladığını söyledi. 

Üyelerine en iyi hizmeti vermek için emek veren Osmaniye TSO Başkanı Murat Teke ve Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet’i çalışmalarında dolayı kutlayan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Her 2 Başkanımla Ankara’da da teşriki mesaimiz var. Murat Başkanımız ile ekonomik işbirliği teşkilatı ticaret ve sanayi odasında birlikte görev yapıyoruz. Sait Başkanımız da TOBB’un Ekonomi Politikası Komisyonu’nda, politikaları birlikte belirliyoruz. Ben kendileriyle yan yana çalışmaktan çok memnunum. İnşallah onların tüm bu çabaları ve sizlerin emekleriyle Osmaniye’yi parlak bir gelecek bekliyor”. 

Osmaniye’nin, Çukurova’yı doğuya bağlayan kavşak noktasında olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı, “Limana, havalimanına ve çevredeki büyük şehirlere yakın olduğundan, geleceğin ticaret ve sanayi üssü Osmaniye’dir. Osmaniye bölgenin lojistik merkezi haline gelmeli. Osmaniye OSB’yi Erzin Limanı’na bağlayan bağlantı yolu tamamlandı. Bu konu önemliydi, zira Osmaniye’nin hızla gelişmesinde, OSB’nin çok büyük payı ve katkısı var. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hattı inşa çalışmaları da devam ediyor” dedi. 

Hisarcıklıoğlu, Osmaniye’nin, tüm bu yatırımları fazlasıyla hak ettiğini vurgulayarak, “Son 15 senede yıllık ortalama ihracatı en hızlı artan iller sıralamasında ikincisiniz. Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde, 10 sene evvel Osmaniye’den kimse yoktu. Şimdi Osmaniye merkezli 3 şirketiniz var” şeklinde konuştu. 

 Yerli otomobilin Osmaniye’de üretilmesi konusundaki talepleri yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, “sayın bakan hükümet tarafının koordinasyonunda görevli, ben de özel sektörü koordine etmekle görevliyim. Bu kapsamda babayiğitler var mı var. Bu girişimcilere, Sayın bakanla beraber en önemli iller arasında Osmaniye’nin de olduğunu söylemek benim boynumun borcu” ifadelerini kullandı. 

 Osmaniye’ye teknik meslek lisesi talebini değinen Hisarcıklıoğlu, “TOBB’un yaptığı ilk okullardan birisi Osmaniye Fen Lisesi Türkiye’nin en başarılı fen liselerinden bir tanesi. TOBB Fen Lisesi Türkiye birincisi çıkartmış bir okul. O kardeşim okulumuzun da desteğiyle Türkiye’nin ilk üç üniversitesi içinde yer alan TOBB ETÜ’yü tercih etti. TOBB ETÜ kimin? Bu salonu dolduran herkesin. 81 ile 81 okul sözüm var. 12 tane il kaldı. Onları tamamladıktan sonra görevlerimiz devam ederse yeni bir okulu değerlendiririz” dedi.  

 Oda ve Borsa Başkanları ile birlikte çalıştıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Hem Osmaniye hem de Türkiye ekonomisi için çözümler üreterek, önerilerini hükümete ilettiklerini Hükümetin de bu konularda çok olumlu yaklaştığını ifade etti. 

 Hisarcıklıoğlu, artık Odalar-Borsaların hizmeti üreten, sıkıntılara çözüm arayan bir yapıya dönüştüğünü söyledi. Hisarcıklıoğlu, TOBB’un 365 oda-borsanın katkıları ile istihdam üzerindeki yükler ve finansmana erişim konularındaki şikayetleri hükümete ileterek bu konuların çözüme kavuşturulduğunu belirtti. 

 Hisarcıklıoğlu, Üretim Reform Paketi'ne değinerek, "Birçok taleplerimiz reform paketiyle kanunlaştı. Peki üzerimizden ne kadar yük kalktı 1 yılda. Tam 1 milyar liralık yük kalktı. Allah Sayın Bakan'dan razı olsun. Cebimizden 1 milyar lira çıkmayacak." ifadesini kullandı.

 Hisarcıklıoğlu, tüm Türkiye'de karşılıksız çıkan çek adedinin yüzde 42 azaldığına işaret ederek, "Ülkenin geleceğini açık görüyorum. Birlik ve beraberliğimizi devam ettirdiğimiz sürece aşamayacağımız hiçbir şey yok. En son 15 Temmuz'da bunu gösterdik." diye konuştu. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de Osmaniye'de bugün dünya çapında bir çelik üretim tesisini gördüklerini aktararak, kente yatırımlar gerçekleştiren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı'yı kutladı.  

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde bugün bir Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin temelini attıklarını vurgulayan Özlü, teknoparklarda yükte hafif pahada ağır işlerin gerçekleşeceğini bildirdi.  

Türkiye'de sanayinin gelişmesi, üretim ve üretimden kazancın, istihdamın artması noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Özlü, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: "Bugün ödül alan sanayicilerimizi tebrik ediyorum. Osmaniye'de Ar-Ge merkezi açabilecek 16 şirket var. Fakat bir tane Ar-Ge merkezi var, Tosyalı Holding'e ait. Bunun artmasını istiyoruz. Sizlerden, sanayicilerden Ar-Ge merkezi açmanızı ve devletin teşviklerinden, desteklerinden istifade etmenizi istiyoruz. Daha az vergi ödeyin, daha fazla teknoloji yoğun işler yapın, daha çok kazanın. "

 

 

 

Galeri
Facebookta Paylaş